Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psy

ahoj,
vite že psy maji hodně společne s člověkem najděte si rasu přečtěte si o ni .a pokud tu vaše rasa neni tak nezoufejte a napište na enail daradog a napište jakou chcete rasu a ja ji přidam

 

ČIVAVA  :  Historie : První záznam o čivavě jako o samostatném plemeni byl pořízen roku 1884, kdy ji podnikaví Mexičané v pohraničních obchodech začali prodávat turistům. Drobným psům se říkalo mexicko-texaští a arizonští psi, podle toho, čí byla půda, na které obchody stály. Postupně však byla stále pevněji spojována s mexickým státem Chihuahua. Nelze přesně určit, jak toto plemeno vzniklo. Jedna teorie uvádí, že jejím předkem byl pravděpodobně "Techichi", malý pes mexických Toltéků a Mayů. Předpokládá se, že tito psi žili v divočině dříve, než byli chyceni a domestikováni. Další teorie uvádí, že čivava je potomkem evropských psů, kteří se za moře dostali s kolonizátory. Podle této teorie byl jejím předkem malý kontinentální španěl se vztyčenými ušními boltci. Jiná teorie zase tvrdí, že čivava je potomkem psů z Číny, kteří se do Ameriky dostali na obchodních lodích. K vyšlechtění dlouhosrsté variety byli zřejmě použiti trpasličí špicové a papilloni. Krátkosrstá čivava byla údajně vyšlechtěna přikřížením manchesterského toy teriéra. Do roku 1915 bylo v USA zapsáno 30 čivav a počátkem 70. let jejich počet stoupl na více než 25 000. Mezinárodní kynologická organizace FCI uznala standard pro plemeno čivava roku 1942.


Povaha : Čivava je rodinný pes. K celé rodině přilne velmi silným poutem. Je inteligentní s roztomilým, přítulným a přátelským chováním. Nezapře své lovecké sklony. Tak jako každý pes, tak i čivava potřebuje mít jasně určené místo v rodinné hierarchii, jinak má sklony převzít velení. Vzhledem je to typicky společenský pes, avšak nesmíme se nechat zmást. I přes svou velikost je to velmi odvážný pes. Díky své odvážnosti se nebojí ani větších psů, i když přednost dá mnohem radši psům podobné velikosti. S ostatními domácími zvířaty vychází velmi dobře. Tento psík je velmi hravý a má rád děti, ale hodí se spíše k dětem odrostlejším, které pochopí, jak se k němu mají chovat a které mu neublíží. Vhodným sportem, které můžou děti s čivavou dělat, je agility.


Vzhled :
Čivava má kompaktní stavbu těla. Hlava je mírně zaoblená s prodlouženým temenem a lebka má výrazný tvar jablíčka. Oči jsou velké a kulaté. Uši jsou poměrně velké, nápadné a vztyčené. Tělo je krátké s rovným hřbetem. Jeho mírně dlouhý ocas, který nese vysoko vztyčený, je buď ohnutý, nebo do půlkruhu zatočený se špičkou směřující k bedrům. Toto plemeno se objevuje ve dvou varietách - krátkosrsté a dlouhosrsté. U krátkosrstých psů je srst na celém těle krátká a přiléhající, na krku a na ocase může být delší. Srst dlouhosrstých čivav je jemná a hedvábná, rovná nebo mírně vlnitá s nepříliš hustou podsadou. Na uších, zadní straně končetin a na ocase tvoří třásně. Přípustné jsou všechny barvy srsti v různých odstínech a kombinacích.


Peče : Nároky na prostor jsou velmi malé, proto je to ideální pes do malého bytu. Čivavy se dokážou pohybovat velmi rychle, ale poměrně brzy se unaví, proto nejsou schopny velkých výkonů či dlouhých túr. Dalším rizikem je jejich nepatrný vzrůst, který může vést k řadě úrazů. Velmi nebezpečné jsou zlomeniny, ke kterým může dojít prakticky všude. Problémem pro tyto psy jsou vyšší schody a v neposlední řadě také velký psí kamarád, který je může zalehnout nebo packou způsobit nějaká zranění či pohmožděniny. Čivava by měla být chráněna před prochladnutím.YOKŠÍK  :  Jorkšírský teriér je velmi bystrý a inteligentní pes. Jak říká standard - jorkšír je temperamentní a vyrovnaný pes. Na tak malé tělíčko mají až neuvěřitelný temperament a pokud zrovna nespí, jsou téměř neustále v pohybu. Zajímají se o veškeré dění kolem sebe. Bez přehánění lze říci, že jsou výbornými hlídači (samozřejmě v rámci svých možností) - ihned Vás na vše upozorní. Díky své milé a hravé povaze patří k vyhledávaným společníkům. Není výjimkou, že si rodiny pořizují dva i více jorkšírků. Jsou-li děti pod dohledem dospělých je to ideální kamarád, který děti miluje. Svou přirozenou inteligenci a vzhled kouzelné hračky dokáží dokonale využít. Pohledem a vrtěním ocásku vás dokonale odzbrojí a tak se může stát, že i když vám právě rozkousal italské lodičky nebo sedačku v obýváku, nakonec ho ještě pochválíte.


jak rozmazlit Yorkšira

Jorkšírský teriér je pes, kterého je možné rozmazlit opravdu velmi snadno. Proto je nutné i tuto kouzelnou hračku od začátku usměrňujte v jejím chování. Od malinka jej zvykejte na to, že musí být doma někdy sám. Velké množství nových majitelů udělá tu chybu, že si po přinesení štěňátka domů vezme dovolenou a je s ním neustále doma. Jorkšír je velmi společenský a rychle tomu přivykne. Zůstane-li potom doma sám, špatně to snáší a vydrží celé hodiny naříkat.

Jorkšírský teriér je rovněž velmi statečný a nebojácný. Beze strachu si dovolí i na mnohem větší psy. Ale POZOR - Toto se stalo mnohým jorkům osudným.

Jorkšír je opravdu ideálním společníkem. Jen těžko bychom hledali činnost, při které by nám společnost nedělal. Ať pracujete na zahradě, vaříte či děláte cokoli jiného, jistě vám bude pomáhat. Někteří majitelé si svého jorkšírka nosí každodenně s sebou do práce. Delší čas bez vás ho dělá nešťastného. Jste-li sportovně založeni, může se svým jorkem zkoušet agility a nebo i tanec se psem.

JEZEVČÍK :
ezevčíka pozná každý - dlouhé tělo na krátkých nožičkách. Je to jeden z nejoblíbenějších plemen.Chová se jako oblíbený společník a mazlík,tak i jako pomocník myslivců.Mezi loveckými plemeny patří rozhodně k nejvšestrannějším psům.Jsou to dobří slídiči, nahaněči i norníci.

Jezevčík je svérázný, sebevědomý, chytrý a vynalézavý , ale umí být i pěkně tvrdohlavý. Miluje pohodlí,teplo a přítomnost lidí,pročež je častým společníkem starších lidí.Za vlídné zacházení se odmění oddaností.Je ostražitý i dobrý hlídač.

Klady:

oddanost, přítulnost, věrnost

Mezi jeho občasné zápory patří:

trpí sklonem k nadváze, sklon k onemocnění páteře, tvrdohlavost až agresivita, sklon k onemocnění očí, zákeřnost

Pro koho se hodí?

Pro každého, kdo se mu chce věnovat a bere ho jako kamaráda.Také by si měl každý uvědomit, že jezevčíci se dožívají i 17-19 let., což je i dost dlouhá doba. Nemá rád, když je uvázaný u boudy, či někde uzavřený. Také není vhodný jako hračka pro děti. Tam se chce stát rovnocenným partnerem.Nikomu neublíží bez důvodu.Při pořízení jezevčíka do města se musí i brát ohled na jeho lovecký původ.Zde by měl mít dostatek pohybu, ale pozor na rušné cesty. Také i tady může být problém sousedovic kočka. Tu určitě bude chtít jezevčík prohnat.. Většinou i ve městě mají jezevčíci sklon k tlouštce. Bývají dost často přes den sami uzavření, dostávají zbytky od stolu.Také asi více běhají po schodech a tak právě proto mívají sklon k postižení páteře. Proto do města by si lidé měli pořizovat spíše jezevčíky trpasličí nebo králičí, jelikož se lépe nosí pro svoji nízkou váhu.
KŘIŽENCI  : 

(voříšek, vořech)

 

Povaha plemene

Psi kříženci jsou obvykle velmi veselí, přítulní, laskaví, přívětiví, hraví, energičtí, inteligentní, učenliví, poslušní, přizpůsobiví, milí a citliví. Bývají oddaní své rodině a většinou zbožňují děti. Obvykle jsou hodně odvážní a vyhledávají šarvátky a malé boje s jinými psy, mají rádi společnost jak lidí, tak zvířat, na kočky a jiná domácí zvířata je však třeba je již od mala zvykat. Stejně tak, jako mezi „značkovými" psy, mohou být i zde výjimky vymykající se „standardu". Psi kříženci bývají nejzdravějšími psy.


 

Popis voříška

U voříška není nikdy 100% jistý jeho vzhled, dá se však mírně odhadnout, známe-li rodiče našeho štěňátka. Voříšci bývají jak krátkosrstí tak dlouhosrstí, není výjimkou, že má pejsek oba druhy srsti zároveň (půlka těla krátkosrstá a půlka těla dlouhosrstá), stejné je to i s oušky, kdy jedno může pevně stát na temeni hlavy a druhé volně splývat podél lícní kosti.

  

Základní péče o psa

Péče o voříška je závislá na jeho vzhledu, povaze a velikosti. Dlouhosrsté psy je třeba pravidelně vyčesávat a kartáčovat, u všech pejsků je důležité pravidelné čistění uší, očí, zastřihávání srsti mezi polštářky pacek a zkracování drápků. Koupání psa závisí na jeho hygienických návycích, počasí a způsobu života.

 

Historie křížence

Historie voříška je stará stejně tak jako první plemeno psa. Pes byl v minulosti zvíře divoké, teprve časem se začal přizpůsobovat životu člověka, nechal se ochočit a zdomácněl. Kynologové se dodnes přou o psích předcích, nejpravděpodobnější se zdá být, že předkem je vlk. Mohlo však dojít i ke křížení vlků se šakaly a možná i s liškami. Rodová příbuznost vlka a psa se ukazuje také v nejrůznějších vědeckých pracích. Úmyslným křížením psů vznikaly dnešní nám známé rasy, neúmyslné křížení má za následek                                                            


MALTEZAČCIM : 

Maltézáček a jeho povaha

 

Maltézský psík je pro svou přátelskou povahu velmi oblíben. Je to temperamentní a veselý kamarád, který je díky své inteligenci velmi učenlivý. Je společenský a nikdo se s ním určitě nudit nebude. Stále chce být nablízku svým páníčkům.  Samozřejmý je chov v bytě, v úzkém kontaktu s lidmi.  Je naprosto oddaný a velice rád a něžně se mazlí. Je nekonfliktní a hodí se i pro začátečníky. Výhodou maltézského psíka je také jeho přizpůsobivost.  Je poměrně dost citlivý a vnímavý a proto vyžaduje jemné a klidné zacházení.  Někdy může být až nedůvěřivý k cizím lidem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

diky

(darina, 9. 7. 2012 20:14)

dyky daradog moc ni to pomohlo s mima pejskama dvěma čivavama :)